Bullying – Ενδοσχολική βία – Εκφοβισμός

17.4.2024

Η σχολική βία και ο εκφοβισμός που εκδηλώνεται μεταξύ των μαθητών θεωρείται κοινωνικό πρόβλημα. Ο όρος που χρησιμοποιείται διεθνώς για να περιγράψει το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού είναι « bullying ». Προέρχεται από το ρήμα « bully » που σημαίνει «πληγώνω ή τρομοκρατώ ή υποχρεώνω κάποιον με τη βία να κάνει κάτι που δεν θέλει».

Το φαινόμενο αυτό έχει πολλές και σοβαρές επιπτώσεις, τόσο στη σωματική και ψυχική υγεία, όσο και στην ψυχοκοινωνική ανάπτυξη του παιδιού, ενίοτε με επικίνδυνες συνέπειες και τραγικά αποτελέσματα.

Ο Διοικητής του Α.Τ. Πρεσπών ήρθε σήμερα, ημέρα Τετάρτη,17.4.2024 στο σχολείο μας και μας μίλησε για τις πιο συνηθισμένες εκδηλώσεις ενδοσχολικής βίας  καθώς επίσης και για τις ε νδείξεις που πιθανόν να υποδηλώνουν ότι ένα παιδί έχει πέσει θύμα σχολικού εκφοβισμού.

Οι μικροί μας μαθητές με ενδιαφέρον άκουσαν όλα όσα μας είπε ο εκπρόσωπος της αστυνομίας και στο τέλος της παρουσίασης ακολούθησε ένας δημιουργικός διάλογος.